Lody dla diabetyków
Osoby chorujące na cukrzycę typu 2 powinny z większą rozwagą układać sobie jadłospis od tych, którym schorzenie to nie towarzyszy. Istotne jest to, żeby diabetycy jedli żywność jak najmniej przetworzoną i unikali cukru, aby utrzymać stężenie glukozy we krwi na poziomie jak najbliższym normie. Dlatego też się im odradza jedzenia słodyczy, w tym lodów. Ale czy wszystkich rodzajów mrożonych deserów powinni się wystrzegać? Niekoniecznie, bo niektóre produkty – jedzone w umiarze – są dla nich zdecydowanie mniej szkodliwe.
Przeważnie lubimy słodkości. Przy czym w znakomitej większości jemy niezdrowe słodycze, które kupujemy w sklepach. Na pierwszym miejscu w składzie widnieje cukier, na nieco dalszych pozycjach rozmaite konserwanty oraz inne sztuczne substancje o skomplikowanych nazwach. Niektóre z nich są uzależniające – zatem nieraz nie poprzestajemy na jednym batoniku, lecz po chwili mamy ochotę na kolejny. Ale nie wszystko, co jest słodkie, stanowi przykład niezdrowego jedzenia. W sklepach ze zdrową żywnością natrafimy na słodycze, które nie mają cukru ani innych szkodliwych substancji. Dużo słodyczy tkwi też w owocach czy niektórych warzywach. Niemal synonimem słodkości jest miód, który dodatkowo ma wiele prozdrowotnych właściwości – o ile oczywiście nie mówimy o jego podróbce.
Także wśród mrożonych przysmaków znajdziemy smaczne i całkiem zdrowe produkty. Po niektóre z nich mogą sięgać diabetycy. Tradycyjne rzemieślnicze lody, choć są zdrowsze od tych przemysłowych, ze względów na zawartość mleka (mimo stosunkowo niskiego indeksu glikemicznego), nie są polecane cukrzykom. Za to proponowane są mniej przetworzone desery, które również przynoszą orzeźwienie. Chodzi tu o sorbety. Mają one bogatą historię. Jeśli czytamy, że pierwsze lody były jedzone już w starożytności, to raczej chodzi tu o smakołyki, którym znacznie bliżej jest do dzisiejszych sorbetów. Aktualnie rzemieślnicze wyroby nie zawierają niezdrowych substancji. Do ich produkcji wystarczają owoce oraz woda. Jeśli chodzi o te pierwsze, to nie wszystkie rekomendowane są cukrzykom. Ważne, aby ich indeks glikemiczny nie przekraczał 50. Wśród owoców spełniających ten wymóg znajdziemy między innymi: agrest, jabłka, maliny, truskawki, brzoskwinie, jagody czy porzeczki. Czyli jest w czym wybierać.
Wspomnijmy jeszcze, że jeżeli sorbety dla diabetyków są dodatkowo słodzone, to nie cukrem, lecz ksylitolem.