Rodzaje lodów
Z pewnością przyjemniej się lody je niż o nich pisze i czyta. Niemniej zanim będziemy mieli do czynienia w tym roku z apogeum ich popularności, przyjrzyjmy się ich rodzajom. Lody bowiem nie tylko przyciągają naszą uwagę swym orzeźwiającym smakiem, lecz także innymi cechami, na przykład wyglądem czy konsystencją.
Lody rzemieślnicze i przemysłowe
Zacznijmy od scharakteryzowania dwóch głównych grup lodów. Dzielimy je ze głównie ze względu na to, w jaki sposób powstają oraz jakich składników używa się do tego, by je zrobić. I tak w ostatnim czasie na na rynku tych deserów zwiększa się udział lodów rzemieślniczych. Wprawdzie wciąż najwięcej jest produktów przemysłowych – właśnie z tego względu, że powstają przemysłowo, na masową skalę – jednakże cieszy fakt, że konsumenci, a także lokale gastronomiczne chętniej niż kiedyś zwracają swe zainteresowanie w kierunku przysmaków wytwarzanych metodą rzemieślniczą. Polega ona na tworzeniu lodów zgodnie ze sprawdzonymi recepturami, które obowiązywały jeszcze w czasach, kiedy człowiek nie “wzbogacał” jedzenia o sztuczne, często niezdrowe składniki, czyli aromaty, konserwanty czy stabilizatory. Z reguły nie mają ich lody rzemieślnicze, dlatego też są nazywane produktami naturalnymi.
Trzeba jednak zauważyć, że nie tylko lody przemysłowe powstają przy użyciu rozwiniętej technologii – również producenci rzemieślniczych ją wykorzystują. Dzięki temu dostarczają swoje wyroby do wielu kawiarni, restauracji czy lodziarni.
Lody włoskie i amerykańskie
W Polsce odróżniamy także lody włoskie od amerykańskich. Skąd się wzięły ich nazwy, czyżby receptura na nie pochodziła właśnie z tych krajów? Po części tak. Lody nazywamy włoskimi, bo pierwotnie wyrabiano je we włoskich automatach, natomiast te – przy pomocy amerykańskich urządzeń. Przede wszystkim obydwa rodzaje różnią się konsystencją. Pierwsze są bardziej napowietrzone, zatem cechuje je miękka, bardziej puszysta spoistość. Ich struktura jest więc delikatniejsza niż ta, jaka charakteryzuje lody amerykańskich, które wyróżnia większa twardość, bo są mocniej zmrożone. W związku z tymi różnicami inaczej też wyglądają. Włoskie są niższe i podaje się je w szerszych wafelkach, natomiast drugie przyjmują węższą i wyższą formę, często też kształtem przypominają świderki – i tak też bywają nazywane.
Formy podania
Na koniec przyjrzyjmy się jeszcze temu, w jaki sposób są podawane lody. W lodziarniach zwykle oferują nam ten przysmak porcjowany na gałki. Otrzymujemy je w rożku lub w kubeczku. Lody w rożku to ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie, bo zjadamy zarówno lodowy deser jak i wafelek, który służy nam do jego trzymania. Spotykamy również lody przybierające kształt sandwiczów – z obydwu stron osłaniane są cienkim, kruchym ciastkiem. Trzymamy je tak, jak byśmy konsumowali kanapkę. Często widujemy też smakoszy, którzy jedzą lody na patyku lub w kubeczkach – takie kupuje się przeważnie w sklepach spożywczych. Z kolei w lodziarniach oferuje się także desery lodowe podawane w bardzo przemyślny sposób. Nieraz przypominają dzieła sztuki. Znajdują się na przykład w ozdobnych pucharkach, przykryte są bitą śmietaną, polane sosami owocowymi, czekoladowymi i oprószone są bakaliami czy wiórkami kokosowymi.
Niewątpliwie sposób zaserwowania wpływa w pewnym stopniu nie tylko na to, jak wygodnie się nam je deser, lecz i na to, jak bardzo nam on smakuje!
Mrożone desery dowozimy na czas do punktów gastronomicznych. Podczas podróży lody znajdują się w samochodach, które zarazem są przenośnymi chłodniami. Docierając na miejsce, oferujemy klientom produkty w kuwetach zwrotnych lub jednorazowych. Zapraszam do współpracy!