Lody jogurtowe
Znakiem czasów jest między innymi to, że poszukujemy zdrowszych zamienników naszych ulubionych przysmaków. Wtedy nie musimy całkowicie rezygnować ze słodkich deserów. Odnosi się to na przykład do lodów. Po pierwsze polecane są te naturalne i rzemieślnicze, a nie przemysłowe; po drugie – jeśli chcemy sięgnąć po mniej kaloryczny produkt – wybieramy lody jogurtowe. Czym się charakteryzują i jaka była ich historia?
Wiele przepisów na mrożony jogurt znajdziemy w Internecie. Niemniej nie musimy polegać na swoich cukierniczych umiejętnościach, bo też obecnie w każdym większym mieście bez problemu trafimy do rzemieślniczej lodziarni, w której zaserwują nam także lody jogurtowe – i to w przeróżnych smakach. Przy czym desery te są szeroko dostępne stosunkowo od niedawna. Może to nieco dziwić, zważywszy, że sam jogurt nie jest młodym wynalazkiem. Pierwotna receptura na niego została opracowana mniej więcej 5000 lat temu. Wtedy po raz pierwszy ukwaszono mleko przez fermentację bakterii. W takiej formie znane było wówczas zarówno na Bliskim, jak i Dalekim Wschodzie (Indie). Skądinąd i dziś odgrywa on znaczącą rolę w kuchni arabskiej czy indyjskiej. Nie dotyczy to wyłącznie deserów, bo też jogurt bardzo często podawany jest do dań głównych. Szczególnie dobrze smakuje jako dip do gorących i pikantnych potraw, z których znane są obydwie kuchnie. Dodatek ten sprawia, że potrawy są lekkie i orzeźwiające. I takie też są lody jogurtowe.
Ich historia jest zdecydowanie krótsza niż samego jogurtu. Wielki wkład w powstanie lodów pod taką postacią miał amerykański przedsiębiorca H. P. Hood, który zaczął na większą skalę produkować lody jogurtowe, pomysłowo określając je mianem frogurtu (frozen + yoghurt). Dziś deser ten – także ze względu na poszerzoną świadomość konsumentów – przeżywa swój renesans. Zwykle sięgają po niego osoby, które ograniczają spożycie tłuszczu, czyli na przykład ci, którzy się odchudzają. Lody jogurtowe są bowiem lżejsze od tych tradycyjnych. Mają niższą zawartość tłuszczu. Zawierają go nawet trzy razy mniej, skutkuje to także tym, że są mniej kaloryczne. Szacuje się, że lody na bazie jogurtu mogą mieć nawet 25% mniej kalorii od lodów, które wyrabia się z mleka. Dodatkowo mają dobroczynne kultury bakterii, nazywane probiotycznymi, które ograniczają namnażanie bakterii chorobotwórczych.
Jeśli więc lubisz mrożone przysmaki, a równocześnie szukasz wśród nich zdrowszych produktów – proponujemy właśnie naturalne lody jogurtowe.