Jakie lody są najzdrowsze?
Wprawdzie nie szukamy lodów w działach ze zdrową żywnością, ale nie znaczy to jeszcze, że nie możemy wśród nich wyróżnić tych najzdrowszych. Z pewnością nie zaliczymy do takiej kategorii tańszych produktów, wyrabianych metodami przemysłowymi. Jakie więc zamiast nich zaproponować tym, którzy lubią lody, a jednocześnie starają się zdrowo odżywiać?
Nieraz za najzdrowsze jedzenie uznajemy to najmniej kaloryczne. Pomiędzy rodzajami lodów takim byłyby sorbety. W większości składają się z wody (około 60%). Poza tym nie zawierają mleka, śmietanki, lecz mają w składzie soki owocowe. Tłuszcz w tych specjałach występuje w śladowych ilościach. Aby zwiększyć jego walory smakowe deseru, dodaje się do niego cukier. Jeżeli ten nie występuje w nadmiernej ilości, to przysmak wypada uznać za orzeźwiający i nieszkodliwy dla zdrowia. Nawiasem mówiąc, to właśnie lodami w takiej formie uświetniali uczty starożytni władcy i despoci (na przykład osławiony cesarz Neron).
Niemniej w tradycyjnym ujęciu sorbety różnią się znacznie od klasycznych lodów. Te ostatnie bowiem w znacznej mierze opierają się na nabiale: mleku i śmietance. W Internecie czy książkach kulinarnych nie brakuje deserów, przy produkcji których nie używa się tłustego mleka czy śmietanki, a zastępuje się je jogurtem. Często ma on dobroczynne kultury bakterii – ich zadaniem jest wzbogacenie mikroflory jelitowej. Taki zdrowy i niskokaloryczny deser przygotujemy w domu, choćby przy pomocy termomiksu. Przy czym takich lodów raczej nie znajdziemy w kawiarniach czy sklepach ze słodyczami.
Zastanówmy się więc, które z tradycyjnych lodów – czyli złożonych z mleka, śmietanki i cukru – proponowane są wszystkim tym, którym bliski jest na sercu skład spożywanych produktów. Smaczne jedzenie, do jakich zaliczamy lody, poprawia nastrój, czyli ma korzystny wpływ na nasze zdrowie. Lecz tylko wtedy, gdy nie zawiera sztucznych i szkodliwych składników w rodzaju syntetycznych słodzików czy różnorodnych substancji smakowo-zapachowych i kształtujących teksturę wyrobu. Co prawda, jeżeli jest on dopuszczony do sprzedaży, to znaczy, że stężenie niepożądanych w większych ilościach składników znajduje się na dozwolonym poziomie. Niemniej zdecydowanie zdrowsze są lody naturalne, czyli według definicji takie, które nie zawierają sztucznych składników. Nie pozostawiają także uczucia głodu, bo w odróżnieniu od tych ze “wzmacniaczami smaku” (np. syrop glukozowo-fruktozowy) mają ciężką, gęstą konsystencję i są sycące. Przeważnie nie należą więc do nich produkty przemysłowe. Natomiast godniejsze polecenia są lody rzemieślnicze, które coraz częściej oferowane są w lokalnych kawiarniach i lodziarniach.
I właśnie po takie przysmaki powinni sięgnąć ci, którzy poszukują – także w Sieci – odpowiedzi na pytania, jakie lody są najzdrowsze czy jakie z nich można jeść na diecie. Oczywiście, nie mogą one zastąpić posiłków bogatych w witaminy i minerały – choć i lody nie są ich tak do końca pozbawione – lecz niech stanowią nagrodę czy też motywację do zdrowego stylu życia.